الکساندر چیریچ: برای کسب مدال واترپلو ۴۴ سال دیگر صبر نمیکنیم/ فشار روی بازیکنان نیست

Print Friendly
الکساندر چیریچ: برای کسب مدال واترپلو ۴۴ سال دیگر صبر نمیکنیم/ فشار روی بازیکنان نیست

سرمربی تیم ملی واترپلو ایران: باید با تلاش بیشتر، روز به روز بهتر شد و اینکه فکر کنیم کسب مدال بازی‌های آسیایی پس از ۴۴ سال کافی بوده، یک سد برای موفقیت است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، الکساندر چیریچ سرمربی صربستانی تیم ملی واترپلو ایران توانست پس از ۴۴ سال مدال برنز بازی‌های آسیایی جاکارتا را کسب کند. پس از کسب این مدال با ارزش برای کشورمان قرارداد او به مدت ۴ سال دیگر تمدید شد. چیریچ متولد ۵ دی ماه ۱۳۵۸ و زاده کشور صربستان است. همچنین او عناوین قهرمانی پر شماری را در کارنامه ورزشی خود دارد. او کار خود را از تیم‌ صربستان آغاز کرد و در کشور‌های ترکیه، ایتالیا، مونته نگرو و اسپانیا حضور داشت.

چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلو کشورمان؛

در این راستا گفتگویی با الکساندر چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلوی کشورمان ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

پس از بازی‌های آسیایی جاکارتا چه اتفاق برای واترپلوی ایران افتاد؟

اتفاق خاصی بعد از کسب مدال بازی‌های آسیایی جاکارتا برای واترپلوی ایران نیافتاد و با توجه به شرایط اقتصادی به دنبال راه حل برای مشکلات هستیم. قوانین واترپلو در سطح جهانی عوض شده و بازی نسبت به قبل سرعتی‌تر شده است و باید تیم را با شرایط جدید تطابق دهیم. فعلا در مرحله‌ی پیدا کردن راه حل هستیم که بررسی کنیم با توجه به این شرایط چه کاری از دست ما بر می‌آید. همه بعد از مدال برنز بازی‌های آسیایی جاکارتا راضی هستند، اما این رضایت چیز خوبی نیست. اگر از من بپرسید دوست ندارم پس از ۴۴ سال صبر دوباره مدال کسب کنم. از نظر من هر روز باید تلاش کرد و نباید به پیروزی کسب کرده رضایت داشت. باید با تلاش بیشتر روز به روز بهتر شد و اینکه همه فکر می‌کند که کسب این مدال کافی بوده است یک سد برای موفقیت است. چیزی که در گذشته اتفاق افتاده است برای گذشته است و باید از این مانع عبور کرد تا دوباره موفق شویم.

شایعه‌هایی مبنی بر اعزام نشدن تیم به انتخابی المپیک وجود دارد، چقدر واقعیت دارد؟

به گفته‌ی شما شایعه است، این زمزمه‌ها فقط شایعه است.

چقدر وجود مشکلات مانع رسیدن به اهداف می‌شود؟

هر مانعی برای رسیدن به هدف مشکل ایجاد می‌کند، اما بستگی به شخص دارد که چقدر مشکلات بر روی او تاثیر می‌گذارد. این مشکلات روی من تاثیری نمی‌گذارد و تمام تلاشم را برای رسیدن به هدف می‌کنم. خواسته‌ها و دغدغه‌های افراد با یکدیگر تفاوت دارد یک زمان دغدغه‌ی فرد ۱۰۰ هزار تومان است و زمان دیگر فرد با دو میلیون تومان راضی می‌شود.

چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلو کشورمان؛

لژیونر‌های تیم ملی چه زمان به تیم ملحق می‌شوند؟

لژونر‌های تیم ملی پس از اتمام بازی هایشان در لیگ صربستان به تیم ملحق می‌شوند. فصل بازی آن‌ها در لیگ صربستان بسیار طولانی بود و باید به آن استراحت داد و پس از آن به تیم اضافه خواهند شد. من هیچ کس را زور نمی‌کنم که در تیم ملی حضور داشته باشد. تیم ملی نه ملک شخصی است و نه باشگاهی که به بازیکن پول بدهد. همه چیز به آرزوی شخصی فرد باز می‌گردد که دلش می‌خواهد برای تیم ملی کشورش بازی کند یا خیر. تیم ملی نه برای من نه برای بازیکنان تیم ملی است. فدراسیون سال‌ها قبل هم بوده و از این بعد نیز سالیان سال خواهد بود و به بازیکنان فشاری بر حضور بازیکنان در تیم ملی نمی‌آورم. خیلی‌ها این تفکر را داشتند جایگاهشان در تیم ملی رزرو شده است، اما چنین خبری نیست. بازیکن باید سر تمرین بیاید و با شرایط تمرینی که من می‌دهم تمرین کند و  اگر در این شرایط تمرین کنند باقی می‌مانند. همچنین جایگاه رزرو شده‌ای وجود ندارد.

آیا از حضور دوباره در ایران رضایت دارید؟

از سایر کشور‌ها برای هدایت تیم هایشان پیشنهاد داشتم، اما از اینکه ایران را انتخاب کردم رضایت دارم. ماندن من در ایران به علایق و سلیقه‌ی شخصی باز می‌گردد و احساس من بر این است که من آن ماموریتی که با این تیم و ورزشکاران داشته ام تمام نشده است. اینکه بعد از یک دوره‌ی کوتاه ۳ ساله تیم را رها کرد از زیر کار در رفتن یا فرار محسوب می‌شود. مهم‌ترین اتفاق این است که این ماموریت را تمام کنم. ماموریت اصلی که وجود دارد این است یک نسل جدید را وارد واترپلو ایران کنم که بین ۶ تا ۸ سال طول می‌کشد و پس از آن می‌توان گفت که با یک نسل کار شده است.

چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلو کشورمان؛

تمرینات تیم ملی خوب پیش می رود؟

بهتر است این سوال را از دیگران بپرسید. همیشه می‌شود شرایط برای تمرین بهتر باشد و من آگاه به شرایط موجود هستم. این فدراسیون و جوانان لیاقت بهترین‌ها را دارند.

اخیرا تعدادی از بازیکنان در مصاحبه‌های اخیر خود اعلام بی انگیزگی کردند، دلیل این بی انگیزگی چیست؟

فاکتور‌های زیادی در بحث از دست دادن انگیزه وجود دارد، اما وقتی بازیکنی بعد از دو سال انگیزه خود را از دست می‌دهند چیزی نمی‌توان درباره آن بیان کرد. من زمانی که برای پرچم کشورم می‌جنگیدم انگیزه‌ی بزرگی داشتم. متاسفم که بعضی از بازیکنان پس از دو سال انگیزه شان را از دست دادند و بحث مالی به جای دیگری مربوط می‌شود. زمانی که من بازیکن واترپلو بودم همیشه در حال جنگیدن بودم و هدفم حضور درالمپیک و موفقیت در رشته‌ی ورزشی ام بود. زمانی که انگیزه شخصی و عشق باشد نه پول، تلاش می‌کنید تا موفق شوید. در نهایت جهان واترپلو شما را می‌بیند و شناخته می‌شوید. اگر شما انگیزه‌ای غیر از پول داشته باشید موفق می‌شوید و به دنباله‌ی آن موفقیت پول دنبال شما خواهد آمد. اگر کسی برای پول کاری را انجام می‌دهد همه چیز را از دست می‌دهد و نباید انگیزه اصلی بازیکن پول باشد. همچنین برای حضور در تیم ملی باید عشق داشت که اولین لازمه‌ی موفقیت محسوب می‌شود.

در صورت فراهم بودن تمام شرایط برای تیم ملی  آیا ایران توانایی رویارویی با تیم‌های بزرگی مثل قزاقستان، چین و ژاپن را دارد؟

در حال حاضر این تیم، تیم حاضر در جاکارتا نیست و تا زمانی که مسابقات برگزار شود ترکیب این تیم دوباره تغییر خواهد کرد. ما تا برگزاری مسابقات فرصت خوبی داریم. قوانین واترپلو عوض شده است و با توجه به قوانین جدید ساختار تیم باید به طور کل تغییر کند. اکنون نمی‌توان گفت که ظرفیت واترپلو ایران چه پاسخی می‌دهد. ایده‌هایی را در ذهنم دارم و پس از پیدا کردن راه حل اتفاقات جدی‌تر خواهد افتاد و بعدش شرایط را بررسی می کنیم که ظرفیت این تیم نسبت به قوانین چگونه است و پس از آن ایده‌ها را در آن جا پیاده خواهیم کرد. از الان نباید پرسید که می‌توانیم حریف چین ژاپن و قزاقستان شویم یا نه پاسخ به این سوال خیلی زود است.

چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلو کشورمان؛

اعزام‌های تیم ملی به مسابقات مشخص شده است؟

قطعا برنامه‌هایی را برای تیم ملی داریم، اما باید کمیته فنی تشکیل شود و برنامه‌ها و مسابقات در آن تصویب شود. فعلا مسابقه‌ی مشخصی وجود ندارد. باید دید تا چه حد برنامه‌ها را فدراسیون می‌تواند حمایت کند. همیشه می‌توان بهتر بود و پیشرفت کرد اما باید برای رسیدن به موفقیت تلاش کرد.

قرار بود یکی از هموطنان شما به عنوان مربی در ایران حضور پیدا کند، سرانجام این اتفاق چه شد؟

قبل از جاکارتا که این صحبت‌ها مطرح شد که شرایط خوب بود، اما پس از آن فدراسیون از نظر مالی مشکل داشت. یکی از بهترین مربیان جهان را از دست دادیم و برای همین می‌گویم که این ورزشکاران لیاقت بهترین‌ها را دارند. این اتفاق یک سرمایه گذاری برای آینده است و اگر مبلغ را بگویم خیلی بالا نیست، اما شرایط اقتصادی موجب شد که این اتفاق را درک می‌کنم. اگر این فرد به ایران می‌آمد برای واترپلو ایران معجزه رخ می‌داد. باید از فدراسیون حمایت‌های بیشتری شود تا بتواند برای آینده سرمایه گذاری بیشتری داشته باشد.

 

 

انتهای پیام


Print Friendly

اخبار مرتبط