نشست خبری مشترک سرمربیان واترپلوی ایران و صربستان

امکانات صربستان هم بیش از ایران نیست/ مدال بازی‌های آسیایی پس از ۴۴ سال؛ دیگر چه می‌خواهید؟

Print Friendly
امکانات صربستان هم بیش از ایران نیست/ مدال بازی‌های آسیایی پس از ۴۴ سال؛ دیگر چه می‌خواهید؟

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه واترپلو؛، نشست خبری الکساندر چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلو ایران و دایان ساویچ سرمربی تیم ملی واترپلوی صربستان که با این تیم عنوان قهرمانی المپیک ریو را بدست آورد برگزار شد. دایان ساویچ در ابتدای صحبت‌های خود اظهار کرد: از مهمان نوازی فدراسیون شنا و دوست خوبم چیریچ […]

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه واترپلو؛، نشست خبری الکساندر چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلو ایران و دایان ساویچ سرمربی تیم ملی واترپلوی صربستان که با این تیم عنوان قهرمانی المپیک ریو را بدست آورد برگزار شد.

دایان ساویچ در ابتدای صحبت‌های خود اظهار کرد: از مهمان نوازی فدراسیون شنا و دوست خوبم چیریچ تشکر می‌کنم.چیزهای زیادی از چیریچ راجع به ایران شنیده بودم امیدوارم این آخرین سفرم به ایران نباشد. فرهنگ و غذای ایران را دوست داشتم. امیدوارم دوستی بین ایران و صربستان تا چند ماه آینده به عقد قرارداد دوجانبه منجر شود و امیدوارم این تفاهم نامه به انتقال تجربیات میان دو کشور منجر شود.

وی افزود: خوشحالم آخرین بخش حضورم در ایران تماشای بازی فینال لیگ ایران است و امیدوارم بازی جوانمردانه‌ای را شاهد باشیم.

به گزارش ایسنا، چیریچ سرمربی تیم ملی ایران نیز نیز در صحبت‌های ابتدایی خود اظهار کرد: از دایان ساویچ به خاطر حضور در ایران تشکر می‌کنم و از فدراسیون نیز به خاطر برگزاری کلینیک و استقبال خوب قدردانی می‌کنم. برگزاری کلینیک تجربه بسیار خوبی بود و از آن به خوبی استفاده کردیم. سه بازیکن ما در صربستان بازی می‌کنند و امیدوارم بازیکنان صرب نیز به ایران بیایند تا شاهد همکاری‌های هر چه بیشتر میان واترپلو ایران و صربستان باشیم.

در ادامه این نشست ساویچ سرمربی نامدار صربستان درباره ارزیابی خود از سطح فنی واترپلوی ایران گفت: امیدوارم تفاهم نامه امضا شود تا به وسیله آن برای آماده سازی برای حضور در رویدادها به ایران کمک کنیم و مربیان و بازیکنان دو کشور سفر داشته باشند. بین بانوان دو کشور نیز امیدوارم همکاری خوبی شکل بگیرد. امیدوارم منجر به سودآوری دو جانبه برای بازیکنان دو کشور شود. سه بازیکن ایران در دو تیم صربستان بسیار خوب هستند و سطح فنی خوبی دارند.

وی افزود: فکر می‌کنم این می‌تواند شروعی از مشارکت میان ورزش دو کشور و نه فقط واترپلو باشد. در این چهار روز که در ایران بودم ارتباط و نگاه مثبتی میان مردم دو کشور را مشاهده کردم و امیدوارم شاهد همکاری‌های خوبی میان دو کشور باشیم. این اولین حضورم در ایران بود و امیدوارم آخرین بار نباشد. در تمامی سطوح می‌توان شاهد همکاری دو طرف بود اما ما مربی هستیم و هر دو فدراسیون نیز خواستار همکاری دو جانبه هستند.

وی با تمجید از غذای فوق‌العاده و مردم با فرهنگ و مؤدب ایران گفت: از مشکلات مردم ایران آگاهم اما همیشه خنده بر لب دارند. هم مردم صربستان و هم مردم ایران در جهان بد معرفی شده‌اند اما واقعیت چیز دیگری است و باید ایران را از نزدیک دید.

چیریچ سرمربی تیم ملی ایران نیز درباره همکاری‌های دو کشور نیز گفت: وقتی از بهترین تیم جهان حمایت شوید بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه ساویچ سرمربی صربستان گفت: صربستان را بیشتر با جوکوویچ، تنیسور مطرح کشورمان می‌شناسند. هر کسی رویایی دارد که ممکن است خیلی‌ها به آن‌ها نرسند. برای هر ورزشکاری هدف بزرگ، حضور در المپیک است و پروسه‌ای است که با تمرین زیاد و تلاش اتفاق می‌افتد و ممکن است به این هدف نیز نرسیم. تفاوت واترپلوی صربستان با دیگر کشورها این است که از رویایمان دست نمی‌کشیم و فقط به المپیک نمی‌رویم که صرفاً حضور داشته باشیم بلکه دنبال بهترین نتیجه هستیم.

وی درباره توصیه خود به واترپلوی ایران برای پیشرفت بیشتر گفت: به چیرو توصیه می‌توانم بکنم البته او کارش را بلد است. ویژگی مهم چیرو صبور بودن او است و مرحله به مرحله باید برای موفقیت جلو رفت. پس باید صبور باشید تا به موفقیت برسید.

وی در پاسخ به این سوال که چرا اجازه نمی‌دهد پس از کسب عنوان قهرمانی بازیکنانش او را به رسم این رشته داخل آب بیندازند، گفت: من آدم سنتی هستم اما به سنت‌های واترپلو پایبند نیستم. حتی سعی کردم اما نتوانستم. دوره‌ای در قهرمانی اروپا این اتفاق افتاد اما در رویداد رسمی نه. من ۱۴۵ کیلو وزن دارم و نمی‌توانند این کار را با من انجام دهند (با خنده)

ساویچ در ادامه درباره حضور بانوان ایران در کلینیک آموزشی ایران گفت: چند نفر از بانوان سوالات خوبی در این کلینیک پرسیدند. هشت کشور در واترپلوی بانوان در جهان سطح بالایی دارند. آن تیم‌ها دست نیافتنی هستند و علاقه‌ای به همکاری یا تمرین با تیم‌های متوسط و پایین ندارند. تیم ایران نیز سطح متوسطی دارد و فکر می‌کنم همکاری دو کشور می‌تواند به سطح افزایش کیفی دو تیم کمک کند چون بانوان دو کشور سطح بالایی در واترپلو ندارند.

به گزارش ایسنا، دایان ساویچ در ادامه این نشست خبری درباره هدف صربستان از حضور در المپیک توکیو و اینکه آیا در پی تکرار عنوان قهرمانی است گفت: همه تیم‌ها رقیب ما هستند و اول باید انتخابی را بگذرانیم تا به المپیک برسیم. بعد از آن باید راجع به رقبایمان در المپیک صحبت کنیم. در المپیک بهترین تیم‌های جهان حضور دارند و هر تیمی می‌تواند شگفتی ساز شود مثل برزیل که در المپیک صربستان را شکست داد. ما نیز گام به گام جلو می‌رویم و هدفمان کسب بهترین نتیجه است.

وی در پاسخ به سوالی درباره مافیا در فوتبال صربستان گفت: دو سال پیش صربستان تیم بسیار خوبی با یک مربی خیلی خوب داشت. نمی‌خواهم بگویم مربی حال حاضر بهتر یا بدتر است. وقتی تیم‌ها جواز حضور در جام جهانی روسیه را کسب کردند و صربستان به جام جهانی رفت اما مربی تیم را کنار گذاشتند پس اشکال در کار مربی نیست بلکه در ساختار و فدراسیون فوتبال است. دیگر نمی‌دانم چه چیزی پشت این قضایا است اما می‌شود حدس زد!

ساویچ درباره سطح واترپلوی ایران گفت: از نظر تجهیزات و امکانات، وضعیت ایران حتی بهتر از صربستان است. درباره سطح کیفی بازیکنان ایران نیز صحبت نمی‌کنم چون باید ابتدا مسابقه رده بندی و نهایی لیگ را ببینم. ایران در بازی‌های آسیایی برنز گرفت که موفقیت بزرگی برای ۴۴ سال است. من نمی‌دانم شما دیگر چه می‌خواهید؟

سرمربی تیم ملی صربستان افزود: ژاپن الان وارد بازی‌های المپیک شده، از طرفی دیگر مسابقات جهانی در کره جنوبی برگزار می‌شود و این نکته نیز برای ایران و قزاقستان کار را سخت می‌کند. قزاقستان چند بازیکن صرب و روس دارد و تیم خوبی است. چین نیز یک مقدار مشکلات دارد اما هنوز زمان زیادی در پیش است. در آسیا فقط یک سهمیه باقی مانده که در المپیک نماینده داشته باشد که رقابت بین ایران، قزاقستان و چین است. یکی از این سه تیم وارد المپیک می‌شود که پول بیشتری داشته باشد. متأسفم این را بگویم که حقیقت بی رحم است.

در ادامه چیریچ سرمربی ایران نیز با بیان اینکه هر تیمی که پول بیشتری دارد موفق‌تر است گفت: مسابقات انتخابی در چین یا قزاقستان است و کار سختی داریم. ما باید به سختی کار کنیم و فقط این قول را می‌دهم که با تمام توان کار کنیم. همانطور که می‌دانید در سال المپیک بودجه تیم‌ها دو برابر می‌شود. به عنوان مثال ژاپن حداقل دو یا سه میلیون دلار در بخش مردان بودجه می‌گیرد. ژاپن به صورت مستقیم وارد المپیک می‌شود و چین و قزاقستان نیز رقابت شدیدی برای حضور در المپیک دارند و می‌خواهند میزبانی رقابت‌های انتخابی المپیک را به هر شکل ممکن بگیرند. ممکن است به هر راه کثیفی نیز متوسل شوند تا به المپیک برسند!

در پایان این نشست خبری ساویچ با تاکید بر اهمیت برگزاری کلینیک در ایران گفت: مربیان هم مثل بازیکنان باید هر روز آموزش‌های جدید را فرا بگیرند و باید آزادی عمل نیز داشته باشند تا خودشان بهترین روش را انتخاب کنند.

چیریچ نیز در پایان صحبت‌های خود گفت: در این چهار روز اتفاقاتی خوبی برای واترپلوی ایران افتاد. حق این ورزش بیشتر دیده شدن است و خوشحالم که مسابقات نهایی لیگ قرار است پخش زنده شود.

انتهای پیام


Print Friendly

اخبار مرتبط