ورزش های آبی جمهوری اسلامی ایران

معیار انتخاب اعضای تیم ملی شنا چیست؟

سرمربی تیم ملی شنای ایران در آستانه دور جدید اردوهای تیم ملی معیارهای گزینش و دعوت از استعدادهای شنا را عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ عباسعلی کشتکار در آستانه دور جدید اردوهای تیم ملی شنا اظهار کرد: ابتدا باید از همه شناگرانی که در گذشته در اردوهای ملی حضور و همکاری مثبت داشتند، تشکر کنم. ما تاکنون چندین دوره اردوی متمرکز و غیرمتمرکز داشتیم. خوشبختانه با انگیزه بالا و اشتیاقی که در بین شناگران ایران مشاهده می شود، همه آن ها روند رو به رشدی را در اردوهای قبلی داشته اند.

سرمربی تیم ملی شنا در پاسخ به این پرسش که معیار انتخاب افراد برای دعوت به اردوهای تیم ملی چیست؟ خاطرنشان کرد: کادر فنی تیم ملی عوامل مختلفی را برای غربالگری استعدادهای شنای ایران مد نظر قرار می دهد. اول شرایط روحی و روانی افراد مدنظر قرار می گیرد. برای ما داشتن انگیزه و پشتکار در تمرینات بسیار مهم است. اینکه چه کسانی اعتماد به نفس بیشتری دارند، به تمرینات رقابتی علاقه مند هستند و در تمرین و مسابقات تمرکز بیشتری دارند، با اهمیت است. اینکه چه کسانی نگرش و دیدگاه مثبتی به دیگر شناگران و تیم ملی دارند و اصلا در تمرینات غیبت نمی کنند، نیز تعیین کننده است.

وی ادامه داد: همه این موارد در حوزه مدیریتی برای ما تعیین کننده است. مهمتر از همه اینکه چه کسانی اصول کار مربیان تیم ملی را می پذیرند و به قولی کادر ملی و مربیان ملی شنای کشور را قبول دارند. قطعا از بین همه شناگرانی که به اردو دعوت می شوند افرادی که چنین ویژگی هایی داشته باشند در اولویت انتخاب قرار خواهند گرفت.

وی با تاکید بر اینکه یکی از معیارهای دعوت افراد به اردوهای تیم ملی و مسابقات خارجی ارزیابی رکورد و فیناپوینت است، گفت: رکوردها و فینا پوینت ها برای انتخاب افراد لازم ولی کافی نیست. چرا که یک برنامه ریزی بلند مدت با بیش از هزار ساعت تمرین در طی 10 تا 15 سال نیاز به برنامه ریزی اصولی و اجرای درست اصول تمرینی دارد. پس باید به مسائل روانی ذکر شده نیز توجه کنیم.

کشتکار همچنین کیفیت فیزیکی و جسمانی استعدادهای شنا را یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب اعضای تیم ملی عنوان کرد و گفت: نگاه ما بیشتر معطوف به میزان آمادگی جسمانی و سلامت پیکربندی شناگران است. شناگرانی که ریکاوری بهتر و بیشتری در تمرینات دارند و مرتب در مسابقات کشوری شرکت می‌کنند، قطعا از ظرفیت های هوازی و پایه استقامتی خوبی برای اجرای بهتر تمرینات برخوردار هستند. کسانی که در اجرای تمرینات از سرعت بیشتری برخوردارند و توانایی تقسیم انرژی خود را دارند،قطعا بهترین گزینه ها برای حضور در اردوی تیم ملی هستند. در آخر هم به سن شناگر, سایز بدن و اندام های موثر در شنا و سایر عوامل موثر مانند انعطاف پذیری و…توجه می کنیم.

سرمربی تیم ملی شنا تاکید کرد: از آنجائی که بیشتر تمرینات هیات ها و باشگاه ها و شناگران در طول سال به صورت غیر متمرکز انجام می شود، مسابقات همیشه از عوامل بسیار مهم در کشف استعدادها بوده و می توان نمودار پیشرفت شناگر را به صورت کمی وکیفی بر این اساس ترسیم کرد. به همین خاطر مرحله اول مسابقات باشگاه ها که برای شناگران رده سنی جوانان و عموم در استخر مسافت بلند از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. با توجه به ارزیابی شناگران حاضر در لیگ بر اساس عوامل ذکر شده، شناگران مستعد را برای حضور در اردوهای تیم ملی دعوت کردیم.

دور جدید اردوی تیم ملی شنای ایران از امروز (شنبه) با حضور جمال چاووشی فر، احمد رضا جلالی، مهدی انصاریی، آرین علیایی، محسن مهمان نواز، آرشام میرزایی و رهام پیروانی آغاز می شود.

همچنین شناگران رده سنی جوانان و نوجوانان هم در هفته های آینده از روز 11 بهمن ماه به اردو می روند. آریا نسیمی شاد، احسان شفائیان، محمد سرابی، شایان عظیمی، محمد صحافی مقدم، بنیامین قره حسنلو، فراز اکبری به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شده اند.

انتهای پیام

image_printپرینت مطلب