نتایج کامل روز دوم ورزش‌های آبی المپیک ریو/ فلپس همچنان طلا می گیرد

Print Friendly
نتایج کامل روز دوم ورزش‌های آبی المپیک ریو/ فلپس همچنان طلا می گیرد

در دومین روز مسابقات شنای المپیک فلپس به جمع مدال آوران برگشت و سه رکورد جهانی شکسته شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛  سی و یکمین دوره المپیک تابستانی از جمعه (۱۵ مرداد ۱۳۹۵) با برگزاری مراسم افتتاحیه رسما آغاز شد.

ورزشهای آبی حاضر از دیروز (شنبه) مسابقاتشان آغاز شد. فدراسیون جهانی ورزش‌های آبی (فینا) که فدراسیون شنای ایران زیر مجموعه آن قرار دارد در المپیک امسال پنج رشته دارد. این رشته ها شنا، شیرجه، واترپلو، شنای موزون و شنای آب‌های آزاد هستند.

در روز دوم این رقابت‌ها مسابقات شنا و شیرجه برگزار شد.

 

 

بازگشت فلپس و جابجایی سه رکورد جهان

دیشب و بامداد امروز شناگران در ۱۴ ماده مسابقه شرکت کردند. طبق روال گذشته عصر دیروز رقابت های مرحله مقدماتی و بامداد امروز مسابقات مرحله نیمه نهایی و فینال برگزار شد.

در مهم‌ترین اتفاق مرحله مقدماتی کیتی لدکی شناگر ۱۹ ساله آمریکایی توانست رکورد المپیک را در ماده ۴۰۰متر آزاد بشکند و به عنوان نفر اول راهی مرحله فینال شود. بامداد امروز هم چهار مسابقه نیمه نهایی و چهار فینال دیدنی برگزار شد.

ابتدا ۱۰۰متر پروانه زنان محل درخشش رکورددار جهان شد. سارا شوستروم سوئدی در این ماده مطابق پیش بینی ها فوق العاده ظاهر شد و با ثبت زمان ۵۵ ثانیه و ۴۸ صدم ثانیه علاوه بر کسب نشان طلا رکورد جهان و المپیک را هم بهبود بخشید. رکورددار پیشین این ماده هم خود شوستروم بود. او در مسابقات کازان ۲۰۱۵ دوبار رکورد جهان را در این ماده کاهش داده بود. بهترین زمان او ۵۵ثانیه و ۶۴صدم ثانیه بود. پس از او شناگرانی از کانادا و آمریکا دوم و سوم شدند.

ماده بعدی هم محل حضور رکورددار جهان بود. رکوردی که آدام پیتی دیروز آن را شکسته بود. شناگر ۲۱ ساله بریتانیایی در نخستین تجربه المپیکیش در فینال ۱۰۰متر قورباغه مسابقه داد. او در این رقابت جذاب، زمان باورنکردنی ۵۷ ثانیه و ۱۳ صدم ثانیه را ثبت کرد تا به فاصله یک روز دوبار رکورد جهان و المپیک را شکسته باشد. پس از او کمرون وندربرگ رقیب همیشگیش از آفریقای جنوبی با بیش از یک ثانیه اختلاف  دیوار استخر را لمس کرد و دوم شد. کودی میلر آمریکایی در این ماده صاحب نشان برنز شد. نکته جالب اینجاست تا کنون کسی به غیر از پیتی ۱۰۰متر را زیر ۵۸ ثانیه قورباغه شنا نکرده است.

تا اینجای کار آمریکایی ها که همواره بهترین نتایج را در رشته شنا کسب می‌کردند طلایی به خانه نبرده بودند. اما طلای مسابقه بعدی از قبل برای یک آمریکایی کنار گذاشته شده بود. کیتی لدکی شناگر ۱۹ ساله آمریکایی که پیش از شروع مسابقات هم مدعی اصلی قهرمانی بود حرفی برای گفتن باقی نگذاشت. او در این ماده با کاهش رکورد جهانی خود، زمان ۳دقیقه و ۵۶ثانیه و ۴۶صدم ثانیه را ثبت کرد و اولین طلای شنای آمریکا در المپیک ریو را به ارمغان آورد. رکورد قبلی لدکی در جهان ۳:۵۸٫۳۷ بود. پس از او شناگرانی از بریتانیا و آمریکا با بیش از پنج ثانیه اختلاف نقره و برنز گرفتند.

آخرین مسابقه اما مهم ترین مسابقه شد. جایی که پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک بار دیگر به استخر مسابقات بازگشت. مایکل فلپس و هم تیمی‌هایش با حضور در ماده ۴ در ۱۰۰ متر آزاد چشم میلیون‌ها بیننده تلویزیونی را خیره به آب‌های ریو کردند. فلپس که در مرحله مقدماتی این ماده شنا نکرد، امیدوار بود با درخشش در فینال، انتقام المپیک ۲۰۱۲ لندن را از فرانسوی‌ها بگیرد. در این ماده چهارتن از سریعترین شناگران جهان برای آمریکا و فرانسه به آب زدند که حاصل آن دوئلی تماشایی بود.  ابتدا کالب درسل شناگر بسیار جوان آمریکا با متلا مسابقه داد. در این مرحله آمریکایی ها دو صدم ثانیه از حریف عقب افتادند.

دومین شناگر کسی جز مایکل فلپس نبود. فلپس که ۱۰۰متر آزاد ماده غیرتخصصی‌اش هم هست گویی در آب پرواز می‌کرد. او در این مرحله با جیلوت فابین سرشاخ شد. فلپس ۱۰۰متر را در ۴۷ ثانیه و ۱۲ صدم و فابین ۴۸ ثانیه و ۲۰ صدم شنا کردند. بدین ترتیب عقب افتادگی آمریکایی ها در ۱۰۰متر نخست نه تنها جبران شد بلکه برتری محسوسی هم نصیب این کشور شد. در ادامه فلورنت مانودای فرانسوی کمی فاصله را کاهش داد اما آخرین شناگر آمریکا نیتن آدرینی بود که مدافع عنوان قهرمانی در ۱۰۰متر آزاد انفرادی جهان است. او با رکورد خارق‌العاده ۴۶٫۹۷ جرمی استاویوس فرانسوی را کنار زد تا آمریکایی‌ها با زمان ۳دقیقه و ۹ثانیه و ۹۲صدم ثانیه و یک ثانیه اختلاف نسب به فرانسه اول شوند. پس از این دو کشور  استرالیا بر سکوی سوم ایستاد. با این حساب تعدا مدال های فلپس در المپیک به عدد خیره کننده ۲۳ رسید. او به تنهایی ۱۹ طلا از المپیک به ارمغان برده است.

phelps

نخستین طلای شیرجه به چشم بادامی‌ها رسید

با پابان مسابقات شنا، نخستین فینال شیرجه هم برگزار شد. شیرجه هماهنگ دو نفره زنان از سکوی سه متر محل درخشش مینکسا وو و تینگامو  شی مدعیان اصلی عنوان قهرمانی به پایان رسید. ذر این دیدار شیرجه روهای چینی مقتدرانه و با امتیاز ۳۴۵٫۶۰ اول شدند. پس از این دو شیرچه روهای ایتالیا و استرالیا به ترتیب با ۳۱۳٫۸۳ و ۲۹۹٫۱۹ به نشان نقره و برنز دست یافتند.

2016-08-08t041148z_1_lynxnpec77086_rtroptp_3_olympics-rio-diving-w-syncspringboard-800

با این حساب پرونده روز دوم ورزش‌های آبی در المپیک با تقسیم مدالهای طلا بین سوئد، بریتانیا، آمریکا و چین تمام شد.

در ادامه مسابقات شنا، امروز (دوشنبه) فینال ماده های ۲۰۰متر آزاد مردان، ۱۰۰متر کرال پشت زنان و ۱۰۰متر کرال پشت مردان برگزار می‌شود. همچنین برگزاری فینال ماده جذاب شیرجه هماهنگ دو نفره مردان از سکوی ۱۰ متر دیگر رویداد ورزش‌های آبی در روز دوم است. در ادامه مسابقات واترپلو هم شش دیدار در بخش مردان برگزار می‌شود.

نتایج کامل روز دوم ورزش‌های آبی المپیک ریو: (یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵)

شنا:

۱۰۰ متر پروانه زنان:

 1. سارا شوسترم از سوئد- ۵۵٫۴۸ (رکورد جهان و المپیک)
 2. پنی اولکسیاک از کانادا- ۵۶٫۴۶
 3. دانا وولمر از آمریکا- ۵۶٫۶۳

 

۱۰۰متر قورباغه مردان:

 1. آدام پیتی از بریتانیا- ۵۷٫۱۳ (رکورد جهان و المپیک)
 2. کمرون وندربرگ از آفریقای جنوبی- ۵۸٫۶۹
 3. کودی میلر از آمریکا- ۵۸٫۸۷

 

۴۰۰متر آزاد زنان:

 1. کیتی لدکی از آمریکا- ۳:۵۶٫۴۶ (رکورد جهان و المپیک)
 2. جز کارلین از بریتانیا- ۴:۰۱٫۲۳
 3. لیاه اسمیت از آمریکا- ۴:۰۱٫۹۲

 

۴ در ۱۰۰متر آزاد مردان:

 1. آمریکا- ۳:۰۹٫۹۲
 2. فرانسه- ۳:۱۰٫۵۳
 3. استرالیا- ۳:۱۱٫۳۷

 

 

شیرجه:

هماهنگ دو نفره زنان از سکوی سه متر:

 1. چین (مینکسا وو – تینگامو شی)- ۳۴۵٫۶۰ امتیاز
 2. ایتالیا (تانیا کاگنوتو – فرانچسکا دالاپی) – ۳۱۳٫۸۳
 3. استرالیا (کنی مدیسون – آنابل اسمیت)- ۲۹۹٫۱۹

 

انتهای پیام

 


Print Friendly

اخبار مرتبط