به واکسن ایرانی خوشبین ترم/

چیریچ: شرایط سخت است اما ناامید نمی شویم/ همیشه بهترین ها به تیم ملی دعوت می شوند

Print Friendly
چیریچ: شرایط سخت است اما ناامید نمی شویم/ همیشه بهترین ها به تیم ملی دعوت می شوند

نشست خبری سرمربی تیم ملی واترپلو امروز(چهارشنبه) به صورت آنلاین برگزار شد و الکساندر چیریچ به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون، شنا، شیرجه و واترپلو؛ سرمربی تیم ملی واترپلو ایران در نشست خبری آنلاین با جمعی از اصحاب رسانه اظهار کرد: خب ما در ایران تمرینات سنگینی را دنبال می کردیم و شرایط خیلی خوبی داشتیم و آماده حضور در مسابقات انتخابی المپیک بودیم که مساله اپیدمی کرونا پیش آمد به همین دلیل مجور شدیم مثل بسیاری از کشورهای جهان تمرینات را لغو کنیم. قبل از اینکه ایران را ترک کنم تمرینات خوبی داشتیم همان زمان صحبت خوبی با بازیکنانم داشتم و به آن ها گفتم یکی دو ماه بعد شرایط نرمال خواهد شد اما متاسفانه این اتفاق تا امروز نیافتاد و نتوانستیم تمرینات را از سر بگیریم.

وی افزود: در این طول مدت که امکان برگزاری تمرین و مسابقه در آب فرآهم نبود، به بازیکنانم توصیه کردم که تمرکز بیشتر روی کارهای انفرادی و حفظ آمادگی بدنی در تمرینات باشند زیرا آن ها چاره ای نداشتند جز اینکه در خشکی و به تنهایی تمرین کنند. آن ها واقعا دست از تلاش بر نداشتند هر کدام جداگانه تمرینات را انجام می دادند و من از طریق ویدیو و شبکه های اجتماعی آنان را زیر نظر داشتم. همه ما سعی کردیم انگیزه و روحیه را تیمی را حفظ کنیم و به آینده امید داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی ایران یادآور شد: در تمام این مدت این ارتباط حفظ شد و همچنان منتظر تصمیمات فدراسیون و کمیته ملی المپیک هستم تا با کسب مجوز شروع تمرینات کارمان را از سر بگیریم. واترپلو یک ورزش گروهی است و هر چه قدر هم به صورت انفرادی بازیکنان شرایط آمادگی خود را حفظ کنند، باز هم نیاز به فعالیت تیمی و گروهی وجود دارد تا برنامه های شرایط تکنیکی و تاکنیکی در آب هم انجام شود.

BQ4K4599

چیریچ افزود: من به طور مستمر با رضوانی رئیس فدراسیون ایران و همچنین باریکنان و مربیان تیم ملی در ارتباط هستم. خب شرایط کشورهای مختلف از نظر نرخ ویروس کرونا متفاوت است. کشورهایی مثل مونته نگرو، کرواسی و مجارستان تمرینات را زودتر شروع کردند. من هم تا جایی که می توانم سعی می کنم اطلاعات لازم را در این باره با فدراسیون ایران در میان بگذارم تا اگر بشود به گونه ای که در کشورهای اروپایی تمرین می کردند، نسخه ای قابل اجرا در ایران داشته باشیم

سرمربی تیم ملی افزود: چند هفته قبل خیلی خوشحال شدم که به من خبر دادند سرانجام تمرینات گروهی واترپلو در ایران شروع شده است. ولی متاسفانه باز می بینیم که محدودیت ها در این هفته بیشتر شده است. من مشتاقانه منتظر هستم به صورت رسمی اجازه تمرین تیم ملی واترپلو صادر شود و بتوانیم کار را در ایران با جدیت آغاز کنیم.

او درباره آسیب های ناشی از تعطیلات مستمر استخرها به رشته های آبی افزود: خیلی نگران هستم، نه فقط برای تیم ملی بلکه برای تمام واترپلو ایران زیرا این ورزش به آب نیاز دارد و واقعا نمی دانم به طور عموم برای واترپلوی ایران چه روی می دهد. من خیلی نگرانم نه تنها برای تیم ملی واترپلو بزرگسالان، بلکه برای همه رده‌های سنی. در واترپلو نیاز به آب هست و اگر ورزشکاری نتواند مدتی تمرین در آب داشته باشد بازگشت برایش سخت می‌شود. برای جوانان شرایط بدتر خواهد بود، وقتی گامی را آغاز کردید نمی‌توانید به عقب برگردید. این نکته را بگویم نقد به فرد خاصی نیست تعطیلی‌ها و تمرین نکردن‌ها می‌تواند آسیب های بدی را برای واترپلو داشته باشد.

او گفت: در رابطه با همین قضیه مثلا صربستان جلسه‌ای را با باشگاه‌ها برگزار کرد تا لیگ انجام شود. چون اگر وقفه ایجاد شود واترپلوی آن کشور نابود خواهد شد. شرایط هم این بود که اگر ۴ نفر از اعضای تیم کرونا داشتند بازی آن تیم لغو خواهد شد و اگر زیر ۴ نفر بودند بیماران نمی‌توانستند در مسابقات حضور داشته باشند.

سرمربی تیم ملی واترپلو درباره نحوه ارتباطش با بازیکنان گفت: از طریق همین شبکه‌های اجتماعی با بازیکنان در ارتباط بودم، بعد از وقفه‌ای که افتاد بیش‌تر روی این که چطور می‌توان کرونا را شکست دهیم. با شروع تمرینات تمرینات سبکی برای آن‌ها در نظر گرفتیم چون مدتی از تمرینات دور بودند. نحوه ارتباط من با بازیکنان مجازی بود. یکی از روش‌های دیگر هم این بود که من همیشه سایت فدراسیون را دنبال کردم، خوشحالم که سعی کردید ورزش را در همه شرایط داشته باشید.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی به ایران خواهد آمد و وضعیت مسابقات انتخابی المپیک چه خواهد شد؟ گفت: سوال درستی است اما من نمی‌دانم واقعا. هر موقع فدراسیون اعلام کند برخواهم گشت. درباره المپیک هم ما چیزی نمی‌دانیم. قرار است بازی انتخابی انجام شود، شاید مقابل قزاقستان نمی‌دانم. حتی تاریخ آن هم مشخص شود نمی‌دانم که مشخصا کدام ورزشکاران آماده هستند شاید افت بدنی پیدا کرده باشند و باید شرایط را بررسی کرد.

چیریچ درباره واترپلوی ساحلی گفت: ما از هر نوع واترپلو در این شرایط حمایت و استقبال می‌کنیم. البته نحوه واترپلوی ساحلی متفاوت است اما ما در این شرایط از همه نوع واترپلو حمایت خواهیم کنیم و اگر برنامه‌ای باشد انجام خواهیم داد.

او درباره مسابقه انتخابی المپیک گفت: نماینده قزاقستان در فینا قوی هستند و می‌خواهند با دور زدن قانون به المپیک بروند اما حق با ماست. اگر رقابتی برای انتخابی برگزار نشود به سال قبل نگاه خواهند کرد و بازی قبل ما بازی‌های آسیایی است. قانون در این‌جا با ما است و من می‌دانم رضوانی می‌جنگد تا قانون اجرا شود. تلاش می‌شود ولی اگر قزاقستان بتواند حرف خود را به کرسی بنشانند می‌توانند به مسابقات بروند. ولی ما تلاش می‌کنیم تا قانون انجام شود هرچند زور قزاقستان زیاد است.

وی در ادامه گفت: شرایط (با توجه به شیوع کرونا) نرمال نیست و سخت است. در زندگی ورزشی شرایط سخت‌تر هم است. ما ناامید نیستیم و تنها عصبانی هستیم که چرا نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. اکنون باید قوی بمانیم و ببینیم چه خواهد شد. این اولین شرایط سخت زندگی نیست و آخرین هم نخواهد بود. باید قوی بمانیم و قوی ادامه دهیم.

BQ4K4583

چیریچ درباره ترکیب تیم ملی و امکان تغییر آن گفت: من بارها به این سوال پاسخ داده‌ام. به خود ورزشکار بستگی دارد که چقدر آمادگی دارد یا شرایطش چطور است. من بهترین‌ها را انتخاب می‌کنم؛ نمی‌توان به تیم ملی آسیب زد. نمی‌شود کار آزمایشی انجام داد که ببینیم چه خواهد شد. باید این کار را در تمرینات انجام داد. هر کس که بهترین باشد و به قوانین پایبند باشد در ترکیب خواهد بود. سلیقه شخصی در این موضوع جا ندارد.

سرمربی تیم ملی واترپلو در ادامه در مورد پایبندی ایران به تعهداتش درباره حق و حقوقش گفت: تشکر می‌کنم از همه ایرانیان. نه تنها فدراسیون بلکه همه مجموعه‌ها در ایران، از کمیته ملی المپیک و دولت و همه ایرانیان که به فکر شغل من هم هستند؛ بله تعهدات در این مدت انجام شده است.

چیریچ درباره بازی‌های ساحلی افزود: به همه چیز بستگی دارد، به تمرینات تیم ملی ایران و حریفان. آرزو دارم نتیجه خوبی حاصل شود، نظر شخصی همه ما این است که دوست داریم برنده باشیم. ولی باید ببینیم حریف ما کیست و شرایط چطور خواهد بود.

او درباره شانس ایران برای غلبه بر قزاقستان در مسابقات انتخابی المپیک با توجه به تعطیلی تمرینات ایران نیز گفت: من کارم و وظیفه‌ام این است که بدانم سایر کشورها هم‌چون رقیبان خودمان جز به جز چه‌کار می‌کنند. قزاقستان زمانی که ما تمرینات را تمام کردیم، ۴ ماه بیش‌تر تمرین کرد اما بعد به دلیل محدودیت‌ها کار را تعطیل کردند. در این شرایط چند بازیکن سن بالا و صربستانی خداحافظی کردند. آن‌ها از تیم ما قوی‌تر نیستند و فقط از لحاظ تمرین از ما بهتر هستند. من یقین دارم که از آن‌ها بهتریم. باید جلو برویم و ببینیم چه خواهد شد. شاید برنده هم شدیم.

سرمربی تیم ملی واترپلو درباره واکسن کرونا در اروپا گفت: صربستان تجربه خوبی در مورد واکسن نداشت. در ۲۰ سال قبل یک ویروس از یک پرنده منتشر شد و از مردم خواستند واکسن بزنند، که نه تنها ایمن نشدند بلکه ضربه هم خوردند. اکثریت مردم در صربستان به واکسن خوش‌بین نیستند و حتی اگر بخواهیم واکسن بگیریم از کشورهای مورد اعتماد می‌گیریم. مثلا اگر ایران واکسنی را تهیه کنند خوش‌بین هستیم. شاید به واکسن نیازی نباشد. ما ورزشکار هستیم و باید خیلی مراقب بدن‌مان باشیم. تجربه ۲۰ سال پیش بود که با شما در میان گذاشتم. نمی‌خواهم راجع این قضیه سیاسی صحبت کنم. مهم سلامت خانواده و اطرافیان‌مان است. فقط تجربه من بود که خواستم با شما در میان بگذارم.

چیریچ در پایان گفت: قلبم برای ایران می‌زند و امیدوارم زودتر برگردم و بتوانیم همه را از نزدیک ببینیم.

 


Print Friendly

اخبار مرتبط