سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) رئیس مذهب شیعه تسلیت باد

سالروز شهادت مظلومانه رئیس مذهب جعفری ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ امام جعفر صادق (ع) در هفدهم ربیع‌الاول سال ۸۳ هجری قمری چشم به جهان گشودند. کنیه این حضرت ابوعبدالله و ابو اسماعیل است. ایشان پسر بزرگوار امام محمد باقر (ع) هستند که توانستند مذهب تشیع را توسعه دهند.

حضرت امام جعفر صادق(ع) پیشوای ششم مسلمانان، در سن ۳۱ سالگی پس از مرگ پدرش به امامت رسید. امامت ایشان همزمان با سال‌های پایانی حکومت بنی امیه و سال‌های آغازین حکومت بنی عباس بود و به علت ضعف و عدم استقرار نظام سیاسی، وی فرصت بسیار مناسبی برای فعالیت فرهنگی و مذهبی به دست آورد.

امام جعفر صادق (ع)  در روز ۲۵ شوال به دست خلیفه ی عباسی، منصور دوانیقی مسموم و در مدینه به شهادت رسید. آن امام به هنگام شهادت شصت و پنج سال داشته و مدت سی و چهار سال از امامت ایشان می گذشت.حضرت را در قبرستان بقیع در کنار پدر، جدّ و امام حسن مجتبی(ع) دفن کردند.

شخصیت امام صادق(ع) به اندازه‌ای جامع و برجسته است که افزون بر شیعیان، عالمان و عارفان اهل تسنن نیز توجهی ویژه به آن حضرت داشته و برتری علمی و شخصیتی ایشان را ستوده و از آن حکایت‌ها نقل کرده‌اند. امام صادق سلام اللَّه علیه در زمان خود از دانشمند ترین فرزندان رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله بود، و در نزد خاصه و عامه مقام ارجمندى داشت، و از هیچ کدام از ائمه علیهم السلام به اندازه حضرت صادق، علم و دانش روایت نشده است.

فدراسیون شنا به نمایندگی از خانواده ورزش های آبی شهادت جانسوز رئیس مذهب تشیع، ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام صادق را تسلیت عرض میکند.

انتهای پیام

image_printپرینت مطلب