واترپلوئیست های جوان به مصاف سامورایی ها می روند

تیم ملی ایران در نخستین دیدار خود در سری رقابت های واترپلو جوانان جهان از ساعت ۱۴:۳۰ شنبه (۱۱ مرداد) مقابل ژاپن صف آرایی می کند.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ ورزش واترپلو در ژاپن قدمتی دیرینه دارد. از کسب مقام چهارمی در رقابت های المپیک سال ۱۹۳۲ تا مقام یازدهمی جهان در مسابقات سال ۲۰۱۱ فراز و نشیب بسیاری در واترپلو این کشور وجود داشته است.
ژاپن سابقه هفت بار حضور در المپبک و بیش از ۱۰ حضور در مسابقات جهانی و لیگ جهانی واترپلو را در کارنامه دارد. ژاپنی ها از سال ۱۹۸۸ به بعد نتوانستند جواز حضور در مسابقات المپیک را کسب کنند. در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۱۲ نیز تا مرز کسب مجوز حضور در لندن پیش رفتند اما ناکام بزرگ رقابت های انتخابی آن سال لقب گرفتند. آخرین حضور آن ها در مسابقات لیگ جهانی اما به همین سال ۲۰۱۴ بر می گردد. سامورایی ها نتوانستند جواز حضور در سوپرفینال مسابقات امسال را کسب کنند.
شاید به زعم خیلی از کارشناسان آناتومی بدن ژاپنی ها برای واترپلو مناسب نباشد یا این ورزش را ورزش اول این کشور ندانند اما ژاپنی ها که به سخت کوشی و هدف گذاری های بلندمدت شهره هستند در سال های اخیر برنامه ریزی و هزینه خوبی برای واترپلو خود کرده اند. امید دارند تا در سال های نه چندان دور به یک قدطب در واترپلو آسیا بدل شوند.
تیم جوانان زیر ۱۸ سال ژاپن که سرمایه گذاری های مناسبی روی آن ها انجام شده است این روزها نامش در مقابل واترپلوئیست های جوان ما زیاد به چشم می خورد. نخستین بار این نسل از واترپلوی ایران و ژاپن با یکدیگر در فینال بازی های آسیایی جوانان سنگاپور دیدار کردند. هر دو تیم با اقتدار پای به مرحله فینال گذاشتند و جواز حضور در رقابت های جهانی را دریافت کردند. این مسابقه با حساب ۱۲ بر ۳ به سود ژاپنی ها به پایان رسید.
حال در رقابت های جوانان جهان، تیم ملی ایران بار دیگر در مقابل ژاپن صف آرایی می کند. این بار انگیزه تمام بازیکنان پیروزی بر این حریف قدرتمند آسیایی است. واترپلوئیست های جوان می خواهند انتقام شکست مسابقات آسیایی را بگیرند.
طبق رنکینگ فینا تا سال ۲۰۱۲ ژاپن پانزدهمین تیم برتر جهان بوده است. تیم ملی ایران نیز در رده بیست و یکم جای دارد. ژاپن تیمی یکپارچه است. تیمی که پیروزی در برابر آن بدون شک کار آسانی نیست. اما واترپلوئیست های جوان ما اندیشه ای جز پیروزی در سر ندارند. می روند که سربلند از این میدان خارج شوند.
تیم های ایران و ژاپن ظهر روز شنبه (۱۱ مرداد) از ساعت ۱۴:۳۰ با هم دیدار می کنند تا برگی دیگر از تاریخ واترپلو این دو کشور رقم بخورد.
کارنامه تیم جوانان ژاپن در مسابقات جهانی:
رتبه ۱۶ سال ۲۰۰۱
رتبه ۱۵ سال ۲۰۰۳
رتبه ۱۴ سال ۲۰۰۵
رتبه ۱۶ سال ۲۰۰۷
رتبه ۱۱ سال ۲۰۱۱
*گروهبندی تیم ها در رقابت های قهرمانی جوانان جهان ۲۰۱۴:
گروه A: قزاقستان، اسپانیا، مجارستان، امریکا، مصر
گروه B: استرالیا، ایران، آرژانتین، مونتنگرو، ژاپن
گروه C: برزیل، ایتالیا، افریقای جنوبی، ترکیه، روسیه
گروه D: نیوزلند، صربستان، کرواسی، کانادا، پرو

*برنامه بازی های تیم ایران در دور مقدماتی:
۱. ایران – ژاپن؛ شنبه (۱۱ مرداد)- ساعت ۱۳ به وقت محلی (۱۴:۳۰ تهران)
۲. استرالیا – ایران؛ یکشنبه (۱۲ مرداد)- ساعت ۱۰:۲۰ به وقت محلی (۱۱:۵۰ تهران)
۳. ایران – آرژانتین؛ سه شنبه (۱۴ مرداد)- ساعت ۱۷:۲۰ به وقت محلی (۱۸:۵۰ تهران)
۴. مونتنگرو – ایران؛ چهارشنبه (۱۵ مرداد)- ساعت ۱۱:۴۰ به وقت محلی (۱۳:۱۰ تهران)

انتهای پیام

image_printپرینت مطلب

سعادت: استقبال خوبی از ماراتن آب‌های آزاد کیش شد

رییس هیات شنا جزیره کیش ضمن ابراز خوشحالی از استقبال وسیع و گسترده شناگران از مسابقات آب های آزاد گفت: حدود ۱۵۰ شناگر به همراه سرپرست و مربی در این رقابت ها شرکت کردند که این موضوع بیانگر پیشرفت و آینده‌ای درخشان در رشته آب‌های آزاد است.