ورنوس: نتایج طرح بانو توانا بسیار مفید و تاثیرگزار خواهد بود

نایب رییس فدراسیون شنا گفت: نتایج طرح بانو توانا به قدری خوب و تاثیرگذار خواهد بود که افراد، شخصا تمایل به پیگیری و اجرای دوباره آن خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ به نقل از خبرگزاری مهر، طرح ملی بانو توانا با پیشنهاد مریم کاظمی پور معاون وزیر ورزش و جوانان در امور بانوان و با هدف بهبود کیفیت زندگی بانوان سالمند در دستور کار مشترک فدراسیون نجات غریق و غواصی و فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو قرار گرفت.

این طرح به صورت رسمی سال گذشته رونمایی شد اما فاز اجرای رسمی آن در فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو از سال جاری آغاز شد. در همین راستا هفته گذشته نشستی در اصفهان و با حضور نواب رییس هیات های استانی شنا، شیرجه و واترپلو برگزار شد تا هماهنگی های لازم برای اجرای همزمان و یکپارچه طرح مورد نظر در استان ها انجام شود.

شهرناز ورنوس در گفت و گو با خبرنگار مهر با یادآوری اینکه تدوین طرح بانو توانا به سفارش وزارت ورزش و ویژه افراد بالای ۵۵ سال در دستور کار قرار گرفت، خاطرنشان کرد: دو فدراسیون نجات غریق و غواصی و فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو در اجرای این طرح با یکدیگر مشارکت دارند. فدراسیون نجات غریق در زمینه آب درمانی و فدراسیون شنا در زمینه تمرین در آب اجرای این طرح را دنبال خواهند کرد.

وی ادامه داد: بعد از رونمایی رسمی از طرح بانو توانا و پیگیری جلسات و برنامه ریزی ها برای آن، بهمن سال گذشته این طرح را به صورت آزمایشی در قزوین اجرا کردیم. امسال اما این طرح به صورت رسمی در کشور اجرا می‌شود.

وی به نشست هفته گذشته که به میزبانی استان اصفهان و با حضور نواب رییس هیات های استانی شنا، شیرجه و واترپلو برگزار شد، اشاره کرد و ادامه داد: این نشست در راستای آغاز اجرای طرح بانو توانا توسط فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو و به منظور هماهنگی میان استان ها برگزار شد. مقرر شد طرح موردنظر طی مدت ۸ هفته متوالی و با برگزاری دو جلسه در هر هفته در تمام استان ها دنبال شود. به همین منظور مسئول کمیته تمرین در آب با مربی تمرین در آب هر استان هماهنگی‌‎های لازم را بر مبنای دستورالعمل‌های اجرایی داشته است.

نایب رییس بانوان فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو در مورد زمان اجرای طرح بانو توانا و بخش تمرین در آب آن در استان ها تصریح کرد: اقدامات لازم انجام شده است از جمله اینکه بودجه لازم از طریق ادارات کل به حساب هیات‌ها واریز شده است، دستورالعمل اجرایی به هیات‌ها ابلاغ شده و بر حرکت هماهنگ در یک راستا تاکید شده است اما به خاطر موضوع استخر و اینکه برخی هیات‌ها، استخر آماده برای آغاز این طرح را ندارند نمی‌توان زمان دقیقی را برای آغاز همزمان اجرای طرح در تمام هیات‌ها تعیین کرد.

ورنوس در عین حال تاکید کرد: البته مقرر شده تا اول خرداد ماه در تمام استان‌ها، بستر لازم برای اجرای طرح در بخش تمرین در آب مهیا شود و نهایت تا این تاریخ اجرای طرح در تمام استان‌ها استارت خورده باشد.

وی در بخشی از این گفت و گو در مورد اهداف موردنظر از تدوین طرح بانو توانا گفت: فدراسیون‌ها در حوزه قهرمانی مسئول توسعه ورزش هستند. این توسعه تمام رده‌های سنی را در بر می‌گیرد در حالیکه در رده سنی پیشکسوتان، تمرین به مقوله تمرین خیلی خوب پرداخته نمی‌شد. بعضا آنها با تجویز پزشک به استخر می آیند اما از شرایط و امکانات استفاده نمی‌کنند چون تمرین در آب را بلد نیستند. اینگونه می‌شود که تمام ساعت را در استخر هستند اما فقط دور هم ایستاده و صحبت می‌کنند.

نایب رییس بانوان فدراسیون شنا افزود: تمرین در آب به صورت گروهی انجام می‌شود. اجرای آن کمک می‌کند تا افراد علاوه بر کسب انگیزه، احساس نزدیکی و صمیمت بیشتری با هم داشته باشند. تمرین در آب، یک ساعت مفید ورزش به ویژه برای افراد سالمند و پیشکسوت است و در عین حال شادابی هم ایجاد می‌کند. طرح بانو توانا کمک می‌کند این موضوع با هماهنگی و نتیجه بخشی بیشتری دنبال شود.

بعد از اتمام هشت هفته موردنظر برای اجرای بخش تمرین در آب طرح بانو توانا این طرح متوقف می‌شود یا برنامه‌ای برای پیگیری آن وجود دارد؟، ورنوس در پاسخ به این پرسش گفت: قطعا نتایج این طرح به قدری خوب و تاثیرگذار خواهد بود که افراد، شخصا تمایل به پیگیری و اجرای دوباره آن خواهند داشت. فدراسیون اجرای طرح را با کمک استان‌ها و هیات‌های آنها آغاز می‌کند اما به طور حتم خود شرکت کنندگان عامل پیگیری آن می‌شوند.

نایب رییس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو همچنین گفت: تمرین در آب پیش از این جزو شاخه‌های ورزش همگانی بود. این رشته اخیرا به فدراسیون ما اضافه شده است. به همین دلیل خیلی از استان‌ها اصلا مربی تمرین در آب خود را نمی‌شناختند و در نشست هفته گذشته در اصفهان بود که متوجه شدند در سطح استان‌شان مربی برای این رشته دارند. اجرای طرح بانو توانا باعث می‌شود که بیش از گذشته شناخته شود.

انتهای پیام

image_printپرینت مطلب