شریف نیا: استخرها بنگاه اقتصادی شده اند

رئیس هیئت شنای استان ایلام گفت: قانون و دستورالعمل مشخصی نیست که براساس آن با استخرداران متخلف برخورد کنیم و تقریبا تمامی استخرداران تنها برای درآمدزایی فعالیت می کنند.
به گزارش روابط عمومی فداسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ عبدالخالق شریف نیا رئیس هیئت شنای استان ایلام درباره نظارت هیئت های شنا بر مدیران استخرها اظهار کرد: تنها استخر زیر نظر هیئت شنا استان ایلام، استخر آزادی بود. متاسفانه الان این استخر هم به بخش خصوصی واگذار شده است که با این کار فعالیت هیئت شنا در حوزه شنا در گروه های سنی مختلف مختل خواهد شد. متاسفانه در ایلام بخش خصوصی هیچ همکاری با هیئت شنا ندارد.
او ادامه داد: به جز شهرستان تازه تاسیس سیروان همه شهرستان های استان استخر دارند. خود شهرستان ایلام ۱۰ استخر تکمیل شده و سه استخر در حال ساخت دارد، که به ۷۰ درصد ساخت فیزیکی رسیده اند. بهره برداری از استخرها بیشتر تفریحی است. فقط استخر آزادی ایلام در زمینه آموزشی و قهرمان پروری فعالیت می کرد که از طرف بخش خصوصی با ملبغ گزافی اجاره گرفته شده است.
رئیس هیئت شنای استان ایلام گفت: عملکرد هیئت شنا براساس سیاست های فدراسیون شنا و اداره کل ورزش و جوانان است. هیئت شنا به طور مرتب بر استخرها و مدیران استخرها نظارت می کند ولی هیچ ضابطه، قانون و دستورالعمل خاصی نیست که براساس آن دستورالعمل با استخرداران برخورد کنیم. استخرداران برای درآمدزایی فعالیت می کنند. همکاری ما فقط در حد تعامل و گفت و گو است بعضی استخرداران همکاری می کنند و بعضی ها به خصوص در بخش دولتی همکاری ندارند.
عبدالخالق شریف نیا درباره موانع قانونی برای جلوگیری از نظارت هیئت شنا بر استخرها عنوان کرد: من در حدی نیستم که از قوانین ایراد بگیرم ولی به نظر من با توجه به وضعیت معیشتی مردم نمی بایست اصل واگذاری اماکن به بخش خصوصی در استان ایلام صورت می گرفت. چون یک استخر در اختیار هیئت شنای ایلام بود و با این استخر برنامه های هیئت به خوبی پیش می رفت. متاسفانه در حال حاضر با کم شدن سانس هایی که استخر در اختیار هیئت شنا است، نمی توان برای شنا، شیرجه و واترپلوی استان برنامه ریزی کرد. باید این مانع برداشته شود. نمایندگان مجلس این قانون را برای مازاد بر مصرف تصویب کردند نه اینکه همه استخرها را در اختیار بخش خصوصی قرار بدهند. از محسن رضوانی تشکر می کنم که در حال پیگیری است چون خود او از جنس شنا است. اگر یک مجمع با حضور وزیر محترم ورزش و جوانان برگزار می شد و صحبت های همه هیئت های شنای استان ها شنیده می شد، مسلما خیلی بهتر نظرات انتقال پیدا می کرد.
او درباره پیامدهای عدم نظارت هیئت شنا بر استخرداران خاطر نشان کرد: عدم نظارت باعث ناهماهنگی بسیار بالایی شده، استخرداران به برنامه ها و دستورات هیئت های شنا توجه نمی کنند که دلیل آن به خود وزرات ورزش برمی گردد. چون دستورالعمل جامعی ندارد. آیین نامه نظارت برعهده هیئت نجات غریق و فدراسیون شنا است و هر کدام برنامه و اقدامات نظارتی خاصی دارند. وقتی استخری راه اندازی می شود نه استعلامی از هیئت شنا و نه از فدراسیون گرفته می شود و این یک ضعف است که حق و حقوقی برای هیئت ها مشخص نشده است. اگر آیین نامه و دستورالعمل مشخصی باشد مسلما حق و حقوقی برای فدراسیون و هیئت شنا هم گرفته می شود و مشخص می شود که متولی استخرها هیئت شنا است یا هیئت نجات غرق. آیین نامه مشخصی نداریم فقط نجات غریق یک آیین نامه دارد که به طور کامل اجرا نمی شود.
شریف نیا افزود: هیئت فوتبال آیین نامه دارد، حریم مشخصی دارند، ارزش ویژه ای دارند و به همین خاطر از طرف ادارات اذیت نمی شود. متاسفانه در حوزه شنا این طور نیست مثلا در تعطیلات رسمی باید اماکن تعطیل باشند ولی در استان ها استخرها باز هستند و اگر اداره بخواهد مسئول آن کار را جریمه کند پیامدهای منفی زیادی برای آن اداره خواهد داشت.
وی درباره استانداردهای نظارت هیئت شنا بر مدیران استخرها عنوان کرد: مدیران باید با اصول مدیریت آشنا باشند، دارای تحصیلات ورزشی، شناگر و از خانواده شنا باشد و با تاسیسات آشنایی داشته باشد. چون تاسیسات دو بخش دارد یک بخش فیزیکی و یک بخش سلامت آب. که در غیر این صورت می تواند مشکل ساز باشد. همچنین باید یک قانون و دستورالعمل برای مدیران استخرها مشخص شود.
رئیس هیئت شنای استان ایلام تاکید کرد: در حال حاضر استخرها بنگاه اقتصادی شده اند و استخرها تیم ندارند فقط استخر نیروی انتظامی به خاطر مسابقات داخلی تیم دارد و به قهرمان پروری توجهی ندارند.
او در پایان گفت: انتظار دارم فدراسیون نیم نگاهی به همه استان ها داشته باشد و فقط به استان های تهران، خراسان رضوی و شیراز توجه ویژه نداشته باشد. همه استان ها می توانند نیروهای خوبی داشته باشند. از محسن رضوانی رئیس فدراسیون سپاسگزارم که از زمان شروع ریاست او فدراسیون روند روبه رشدی داشته است.از شما تشکر می کنم. این اولین باری است که از طرف فدراسیون با روسای هیئت های شنا در استان تماس گرفته می شود و نظراتشان را جویا می شوید.

انتهای پیام

image_printپرینت مطلب