ویژگی‌های بدنی مایکل فلپس چیست؟

Print Friendly
ویژگی‌های بدنی مایکل فلپس چیست؟

بدن مایکل فلپس چه ویژگی‌هایی دارد که او را به پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک تبدیل کرده است؟

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ به گفته مایکل فلپس، ریو ۲۰۱۶ آخرین حضور این ورزشکار در بازیهای المپیک است. او پس از پایان مسابقات شنای المپیک برای چندمین بار از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد. تصمیمی که این بار به نظر جدی‌تر می‌رسد. فلپس در پایان ریو گفت: “از نحوه تمام شدن همه چیز خوشحالم. بعد از  ۲۴ سال فعالیت حرفه‌ای خسته‌ام و میخواهم استراحت کنم.” مایکل فلپس ۳۱ ساله در ریو توانست با پنج مدال طلا بالاتر از هر ورزشکار دیگری بایستد.

فلپس در چهار دوره المپیک  ۲۳ طلا، ۳ نقره و ۲ برنز کسب کرده است. رکوردی که بعید است کسی بتواند به این زودی‌ها حتی به آن نزدیک شود.

UQISCIxm

 

اما آیا بدن او ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در راه موفقیت مزیتی رقابتی یه حساب آید؟ پاسخ مثبت است.

  1. پاهای کوتاه‌تر؛ بالاتنه بلند او تناسبی با قد ۱۹۳ سانتیمتری او ندارد و متناسب کسی با قد ۲۰۷ سانتیمتر است و پایین تنه‌اش متناسب کسی با قد زیر ۱۸۰ سانتیمتر است. بنابراین بالا تنه‌اش که موتور حرکت اوست به او کمک می‌کند دستانش را با قدرتی بیشتری حرکت دهد و پاهای کوتاه‌تری را با خود بکشد.
  2. دستان بلندتر؛ به طور معمول اندازه از سر یک دست تا دست دیگر در صورتی که دست‌ها باز باشند، حدودا اندازه قد انسان است. اما این اندازه در بدن مایکل فلپس ۲۰۴ سانتیمتر است، یعنی ۱۱ سانتیمتر بلندتر از اندازه معمول.
  3. مفصل‌های نرم‌تر؛ انعطاف بیش از اندازه در مفصل‌های او از جمله آرنج‌ها و زانوها به او این امکان را می‌دهد که بتواند دست‌هایش بالاتر ببرد و زاویه پا زدنش را بیشتر کند.
  4. خستگی کمتر؛ ثابت شده که بدن فلپس ۵۰ درصد کمتر از رقبایش اسید لاکتیک تولید می‌کند. اسید لاکتیک کمتر موجب می‌شود که خستگی کمتری در بدن ایجاد شود؛ عامل دیگری که در یک روز بتواند در چند مسابقه پیاپی قهرمان شود.
  5. چرخش بیشتر؛ انعطاف در مفصل‌های قوزک پا به او این امکان را می‌دهد که نسبت به شناگران دیگر ۱۵ درجه بیشتر پایش را بچرخاند.
  6. شماره پای کسی هم قد فلپس حدود ۴۶ است اما شماره پا او ۵۰ است، بنابراین پاهای او مانند پارو عمل می‌کند.
  7. اندازه شش‌های او بیش از حد معمول است و می‌تواند هوای بیشتری در آن ذخیره کند.
  8. انعطاف بدن او کمک می‌کند شروع بهتری داشته باشد و در برگشت‌ها بهتر سالتو بزند.
  9. چربی کم بدن او کمک می‌کند سریع‌تر و راحت‌تر سرعت بگیرد.

nSrADGlz

انتهای پیام


Print Friendly

اخبار مرتبط