برترین‌های ورزش‌های آبی در المپیک چه کسانی هستند؟

Print Friendly
برترین‌های ورزش‌های آبی در المپیک چه کسانی هستند؟

با نگاهی به تاریخچه مدال‌آوران برتر المپیک، برترین ورزشکاران و تیم‌های رشته ورزش‌های آبی المپیک را بهتر بشناسیم.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ فدراسیون شنای ایران زیر نظر فینا فعالیت می‌کند. کلیه مسابقات و فعالیت‌های مرتبط با شنا، شیرجه، واترپلو، شنای موزون و شنای آب‌های آزاد زیر نظر فینا یا همان فدراسیون جهانی ورزشهای آبی برگزار می‌شود.

تمامی این رشته‌ها جزو مسابقات رسمی المپیک تابستانی هستند. همین موضوع باعث شد، با  نگاهی گذرا به تاریخچه حضور این رشته‌ها در المپیک بهترین‌ها را بشناسیم.

(رتبه‌بندی ابتدا بر اساس تعداد و پس از آن ارزش مدال است)

 

شنا:

این رشته از سال ۱۸۹۶ (آتن) در المپیک حاضر بوده است. مردان و زنان در ۱۶ ماده رقابتی تیمی و انفرادی با هم مسابقه می‌دهند. این رقابت‌ها در قالب چهار سبک اصلی شنا (کرال سینه، کرال پشت، قورباغه و پروانه) برگزار می‌شود.

در این رشته، بهترین عملکرد بدون شک از آن آمریکایی‌هاست. شناگران مرد و زن آمریکا هر شش جایگاه اول رده بندی تاریخ این رشته را از آن خود کرده اند. مایکل فلپس که در صدر این فهرست قرار دارد با ۲۲ مدال شامل ۱۸ طلا به عنوان پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک (در تمامی رشته‌ها) هم شناخته می‌شود. او در ریو ۲۰۱۶ شانس بیشتر کردن تعداد مدال‌هایش را هم دارد.

 

نفرات برتر مردان:

  1. مایکل فپلس از آمریکا- ۱۸ طلا، دو نقره و دو برنز (۲۲ مدال)
  2. مارک اسپیتز از آمریکا- ۹ طلا، یک نقره و یک برنز (۱۱ مدال)
  3. متیو بیوندی از آمریکا- ۸ طلا، دو نقره و یک برنز (۱۱ مدال)

 

نفرات برتر زنان:

  1. جنی تامپسون از آمریکا- هشت طلا، سه نقره و یک برنز (۱۲ مدال)
  2. دارا تورس از آمریکا- چهار طلا، چهار برنز و چهار نقره (۱۲ مدال)
  3. ناتالی کالین از آمریکا- سه طلا، چهار نقره و پنج برنز (۱۲ مدال)

مایکل فلپس

شیرجه:

این رشته از سال ۱۹۰۴ و شهر سنت لوییس وارد رقابت‌های المپیک شد. در آن سال طولانی‌ترین پرش هدف ورزشکاران بود. اما این روزها حرکات آکروباتیک بسیار پیچیده با نظارت دقیق داوران روی جزئی‌ترین موارد، تکلیف قهرمان را مشخص می‌کند. در ریو ۲۰۱۶ ورزشکاران در ۴ رویداد باهم مسابقه می‌دهند. این رقابت‌ها در ارتفاع ۱۰ متر و سه متر هم به صورت فردی و هم دو نفره برگزار می‌شود.

این روزها چینی‌ها در شیرجه بی رقیب هستند. اما با نگاهی به گذشته نام  هیچ شیرجه‌رویی از این کشور در بین سه ورزشکار مرد برتر دیده نمی‌شود.

 

نفرات برتر مردان:

  1. دیمیرتی ساتین از روسیه- دو طلا، دو نقره و چهار برنز (هشت مدال)
  2. گرگ لوگانیس از آمریکا- چهار طلا و یک نقره (پنج مدال)
  3. کلاوس دیبیاسی از ایتالیا- سه طلا و دو نقره (پنج مدال)

 

نفرات برتر زنان:

  1. جینگجینگ گوئو از چین- چهار طلا و دو نقره (شش مدال)
  2. مینیکسا وو از چین- چهار طلا، یک نقره و یک برنز ( شش مدال)
  3. مینگزیا فو از چین- چهار طلا و یک نقره (پنج مدال)

دیمیتری ساتین

واترپلو

این رشته نخستین ورزش تیمی تاریخ المپیک است. واترپلو از المپیک ۱۹۰۰ پاریس به این مسابقات اضافه شد. رقابت‌های زنان این رشته از سال ۲۰۰۰ و المپیک سیدنی شروع شد.

در واترپلوی مردان جهان این روزها صربستان بی رقیب به نظر می‌رسد. اما با نگاهی به تاریخچه این رشته رقیب سرسخت صرب‌ها یعنی مجارستان اختلافی فاحش با سایر تیم‌ها دارد.

 

تیم‌های برتر مردان:

 

  1. مجارستان- ۹ طلا، سه نقره و سه برنز (۱۵ مدال)
  2. آمریکا- یک طلا، پنج نقره و سه برنز (۹ مدال)
  3. یوگوسلاوی- سه طلا و چهار نقره (هفت مدال)

 

تیم‌های برتر زنان:

  1. آمریکا- یک طلا، دو نقره و یک برنز (چهار مدال)
  2. استرالیا- یک طلا و دو برنز (سه مدال)
  3. ایتالیا- یک طلا

واترپلو مجارستان

آب‌های آزاد:

رقابت‌های این رشته تحت عنوان “شنای ماراتن” برگزار می‌شود. مسابقه‌ای به مسافت ۱۰ کیلومتر در آب‌های آزاد که از سال ۲۰۰۸ و به عنوان بخشی از مسابقات شنا به المپیک بجینگ به اضافه شد. اما در مسابقات امسال (ریو ۲۰۱۶) این رویداد به صورت جداگانه و در دو بخش مردان و زنان برگزار خواهد شد.

 

نفرات برتر مردان:

  1. توماس لورز از آلمان- یک نقره و یک برنز (دو مدال)
  2. مارتن وندرویدن از هلند- یک طلا (یک مدال)  + اوساما ملولی از تونس- یک طلا (یک مدال)

 

نفرات برتر زنان:

  1. لاریسا ایچنکو از روسیه- یک طلا (یک مدال) + اوا ریزتوف از مجارستان- یک طلا (یک مدال)
  2. کری‌ان پِین از انگلستان- یک نقره (یک مدال)

توماس لورز

شنای موزون:

مسابقات شنای موزون از المپیک ۱۹۸۴ لس‌آنجلس وارد رقابت‌های المپیک شد. این رقابت‌ها به صورت انفرادی، دونفره و تیمی و مختص بانوان است.

 

نفرات برتر:

  1. آناستاسیا داویدووا از روسیه- پنج طلا
  2. میا تاچیبانا از ژاپن- پنج نقره
  3. میهو تاکدا از ژاپن- چهار نقره و یک برنز (پنج مدال)

 

انتهای پیام

 


Print Friendly

اخبار مرتبط