شیرجه بیش از یک قرن در المپیک

رقابت های شیرجه در سطح جهان از سال ۱۹۰۴ با رقابت های المپیک آغاز شد و آخرین مسابقات جهانی نیز در سال ۲۰۰۷ به این رشته ورزشی اضافه شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ رقابت های شیرجه از سال ۱۹۰۴ در سومین دوره ی المپیک عصر مدرن وارد این رقابت ها شد. در اولین حضور المپیکی شیرجه تنها رقابت برگزار شده یک ماده در بخش مردان بود.

“جورج شیلدن” امریکایی موفق به کسب مدال طلا در المپیک ۱۹۰۴ شد. رقابت های بخش بانوان شیرجه نیز از سال ۱۹۱۲ و با پیروزی “گرتا جوهانسون” وارد بازی های المپیک شد. شیرجه ی هماهنگ نیز از سال ۲۰۰۰ خانواده شیرجه ی المپیک را کامل کرد.

رشد و توسعه ی روزافزون شیرجه بیش از هر چیز مدیون رقابت های جهانی فینا است که از سال ۱۹۷۳ در بلگراد آغاز شد. در ابتدا این رقابت ها محدود به تخته ی سه متر و سکوی ۱۰ متر برای مردان و زنان بود. تخته ی یک متر از سال ۱۹۹۱ و شیرجه ی هماهنگ از سال ۱۹۹۸ به این مسابقات اضافه شدند.

رقابت های متعددی در سطح جهانی شیرجه برگزار می شود که از جمله آن ها می توان به کاپ جهانی شیرجه اشاره کرد. این مسابقات هر دو سال یک بار برگزار می شود. اولین دوره ی این مسابقات در سال ۱۹۷۹ آغاز شد. اضافه شدن رقابت های سالانه جایزه بزرگ شیرجه نیز از سال ۱۹۹۸ به پیشرفت هرچه بیشتر این رشته ورزشی کمک کرد.

آخرین رقابت جهانی شیرجه نیز از سال ۲۰۰۷ آغاز شد. رقابت های سری جهانی عنوان این مسابقات است که همه ساله در شهرهای مختلف جهان برگزار می شود.

*رقابت های شیرجه در سطح جهانی:
بازی های المپیک- از ۱۹۰۴
رقابت های جهانی- از ۱۹۷۳
کاپ جهانی- از ۱۹۷۹
رقابت های جایزه بزرگ- ۱۹۹۵
سری جهانی- از ۲۰۰۷

انتهای پیام

image_printپرینت مطلب

سعادت: استقبال خوبی از ماراتن آب‌های آزاد کیش شد

رییس هیات شنا جزیره کیش ضمن ابراز خوشحالی از استقبال وسیع و گسترده شناگران از مسابقات آب های آزاد گفت: حدود ۱۵۰ شناگر به همراه سرپرست و مربی در این رقابت ها شرکت کردند که این موضوع بیانگر پیشرفت و آینده‌ای درخشان در رشته آب‌های آزاد است.